O avocata scumpa si ineficienta


 A mai existat un blog care sa descrie experienta,si care a fost gasit si raportat si sters pentru ca doamna avocat s-a simtit ofuscata de titlul "avocata tepara". Asadar daca a fost sau nu tepara,trageti voi singuri concluzia. Eu am sa ma abtin de la a aduce calificative,si am sa ma limitez la a descrie ce s-a intamplat,cat mai detaliat posibil. In tot cazul pentru mine a fost ineficienta ,odata ce ,contract de asistenta juridica avand,am fost nevoita sa-mi depun singura dosarul in instanta,sa-mi scot singura ce acte mai erau necesare ,sa ma reprezint singura in instanta, si totusi toate astea sa ma coste 2500 de lei(500 de euro), doamna avocat declarand in discutii telefonice,ca atat considera ca valoreaza munca dumneai.


Povestea de la inceput: a decedat tatal meu,dar eu nefiind in relatii bune cu el,am aflat la 1 an si jumatate ca a decedat si a fost inmormantat de primarie. A fost o intreaga alergatura ,sa achit taxele la primarie,sa fac cerere la procurarura de ridicare a sigiliului ca sa pot intra in casa ,dupa acte ,sa pot deschide succesiunea. Nu sunt singura mostenitoare a apartamentului bunicilor mei. Gasesc intr-o agenda nr de tel al fratelui meu,il sun ii povestesc ce s-a intamplat....specific ca pe fratele meu,rezultat dintr-o alta casatorie a tatalui meu l-am cunoscut o singura data,cand eram mica,pe vremea cand bunica mea traia. 

Apartamentul,obiectul succesiunii a fost al bunicilor,care au avut 2 copii(tata si umchiul),ambii decedati. Stiu ca am o verisoara si un frate. Stiam unde locuieste verisoara,din vremea copilariei,cand imi vizitam bunica,eu fiind crescuta de bunicii din partea mamei. Am incercat sa intru in legatura cu verisoara mea ,in vederea dezbaterii succesiunii,dar nu mi-a raspuns la usa,si nu m-a sunat desi i-am lasat un bilet cu nr de tel,cine sunt si ce doresc.

Fratele meu a emis ideea ca verisoara n-ar avea nici un drept la mostenire ..si in momentul acela am realizat ca voi avea nevoie de avocat si de deschiderea succesiunii pe calea instantei de judecata,si nicidecum amiabil la notariat. Inutil sa spun ca nu stateam nici bine cu banii. In fratele meu nu aveam incredere,sa merg cu actele la avocatul lui,si am povestit tot mamei mele,(cu care nu sunt in cele mai bune relatii nici cu ea) ,iar ea de dragul mamei ei,si bunicii mele care m-a crescut s-a oferit sa ma imprumute cu bani si sa caute avocat. Rezultatul a fost ca printr-o prietena,pe care o cunostea de 20 de ani,sa ajunga la d-na avocat Vasilatii Victoria Mihaela ,cu biroul pe str. Splaiul Independentei nr.2k.

Ma suna mama mea intr-o zi si-mi spune ca a platit un avans acestei doamne avocat,urmand sa vin in ziua urmatoare si eu sa semnez un contract de asistenta juridica. Zis si facut.

Ce s-a intamplat am sa expun dand un copy/paste la plangerea depusa de mine la baroul Bucuresti..mai jos.


Subsemnata Negriu Andreea Camelia

CNP ..... doresc sa fac o plangere legata de doamna avocat Vasilatii Victoria-Mihaela,cu care am dorit incheierea colaborarii,ieri 22.10.2019,iar dumneaei nu doreste sa-mi restituie nimic din suma pe care am platit-o,desi dumneaei nu a facut nimic pentru mine din ce am stabilit. Atasez copie C.I,copie contract de asistenta juridica,copie chitanta si prin la conversatia prin sms de ieri.
Ce s-a intamplat,urmeaza sa descriu mai jos,cu amanunte.

In data de 17.09.2019 am semnat contractul de asistenta juridica cu doamna avocat Vasilatii Victoria-Mihaela si am achitat o parte din onorariul solicitat de dumneai ,concret suma de 2500 lei(doua mii cinci sute lei) pentru care am primit chitanta.
Doamna avocat a solicitat sa-i las toate actele de stare civila in original plus copii ale defunctilor mei bunici si tata,plus actul apartamentului ce reprezinta obiectul succesiunii,succesiune pentru care am intentia sa o deschid in instanta(intrucat nu pot lua legatura cu toti mostenitorii),de aceea am si angajat-o pe doamna avocat.
A doua zi,in data de 18 septembrie 2019,la indemnul doamnei avocat,am mers si am obtinut de la institutia abilitata,certificate fiscale pentru defunctii-bunica si tatal meu.
In aceeasi zi am revenit la doamna avocat cu toate actele.
A ramas stabilit cu doamna avocat sa obtinta dumneaei ANEXA 24,in baza imputernicirii avocationale.
In perioada imediat urmatoare d-na avocat a spus ca va trimite o notificare catre verisoara mea,care este unul dintre mostenitori,incercand oficial sa o contacteze,fiind nevoie de prezenta ei,la adresa indicata de mine,verisoara mea neraspunzandu-mi la adresa de domiciliu,atunci cand eu am cautat-o.
Am observat ca trece timpul si nu aflu noutati,dar d-na avocat a motivat ca asteptam dupa anexa24.
Alaltaieri,in data de 21 octombrie 2019 m-a sunat doamna avocat,la 33 de zile diferenta de la data emiterii certificatelor fiscale,sa-mi spuna ca,trebuie sa merg eu personal la primarie sa solicit anexa24, motivand ca dumneaei nu a putut s-o obtina si ca oricum au expirat certificatele fiscale si ca va trebui sa scot altele,din nou.
I-am spus ca voi avea nevoie de actele originale(care erau in posesia dumneaei de la prima noastra intalnire).Caci fara ele nu se poate obtine nici un document de la institutiile abilitate. Am stabilit ca a doua zi,adica pe data de 22.10.2019 sa merg la biroul dumneaei,sa-mi restituie actele. Biroul este situat pe Splaiul Independentei nr.2K
Zis si facut. Ajung la biroul doamnei avocat si,nu gasea actele. Le-a cautat in prezenta mea ,timp de cca 30 de minute si le-a gasit tot cu ajutorul meu,eu observand in timp ce rasfoia dosare,o copie color a actului meu de identitate. Dar tot lipsea un act,pe care nu-l gasea si despre care a afirmat ca nu stia exact unde l-a lasat(anume actul de concesiune de la cimitir). Am plecat urmand sa ma contacteze a doua zi,pentru a mi-l inmana.
La scurt timp,m-a sunat si mi-a spus ca l-a gasit si sa ma intorc dupa el,dar sa ne intalnim jos,in fata la Copy Center,caci mai dorea niste copii ale actelor.
Ajunsa acolo,intrebarea mea catre avocata a fost: ce nevoie avea de copii,daca fara anexa24 nu se putea face nimic. Raspunsul a fost: "pentru bucataria dosarului". Eu am intrebat: "Care dosar?" Intrucat dumneaei nu a depus nici un dosar in instanta,eu neavand nici un nr de dosar,doamna avocat notivand ca ea nu cere numar de dosar pana nu are toate actele,de frica respingerii dosarului,ceea ce ar fi " o bila neagra" asa cum dansa s-a exprimat.
In momentul acela am intrebat-o daca este joi la birou,sa vin sa discutam,in vederea incetarii colaborarii intrucat eu nu sunt multumita de serviciile profesionale oferite.

Practic,nu am inaintat cu nimic,de la data semnarii contractului,nu am numar de dosar in instanta,nu a obtinut nici un act(nici acea anexa 24 pe care a afirmat ca o va obtine). Mie nu mi s-a prezentat nici la nivel de informatie,si nici fizic vreo cerere redactata(pe care banuiesc ca ar fi trebuit sa o semnez) pentru instanta/dosar.
Precizez ca ne-am intalnit de 2 ori:
1.cand am semnat contractul,in data de 17.09.2019 si
2.in data de 22.10.2019 cand am recuperat actele.
Certificatele fiscale precum si alte acte au fost lasate de mine,la indicatia doamnei avocat,la dactilografia din aoropierea biroului sau. Pt ca nu era la birou in acel moment si nu ajungea prea curand.

Ce m-a intrigat maxim si am considerat a fi un grav neprofesionalism al acestei doamne avocat,a fost faptul ca,nu stia unde a pus actele pe care eu i le-am lasat cu buna credinta precum si faptul ca a asteptat mai mult de o luna de la emiterea certificatelor fiscale(rastimp in care au expirat) ca sa-mi spuna ca trebuie sa obtin altele noi si ca tot eu va trebui sa merg sa obtin anexa 24.
Nu numai ca nu a rezolvat nimic,ci m-a si tinut pe loc mai mult de o luna in demersurile pe care trebuie sa le fac im vederea dezbaterii succesiunii,motivand ca este foarte ocupata si ca vrea sa fie informata si sa puna totul la punct,pentru a nu i se respinge dosarul in instanta.
Cand i-am comunicat intentia de incetare a colaborarii,urmatoarea dumneaei reactie a fost sa-mi spuna ca suma pe care am achitat-o ca onorariu,reprezinta tot ce a facut dumneaei pentru mine. I-am spus ,pe un ton vocal normal,ca mie mi se pare ca nu a facut nimic. Si am plecat.
Ulterior am primit un sms de la doamna avocat,pe care l-am printat si il atasez impreuna cu raspunsul meu,acestei plangeri.

Doresc returmarea sumei de bani platite,intrucat actiunile doamnei avocat nu justifica aceasta suma.

Fratele meu m-a contactat telefonic o data si a solicitat informatii cu privire la succesiune,iar eu neavandu-le,i-am dat,cu permisiunea doamnei avocat,nr de telefon al acesteia pentru ca el s-o contacteze si sa fie informat.

Si tot ce am povestit mai sus a fost toata interactiunea mea cu aceasta doamna avocat.
Ca o concluzie: in 2500 de lei,nu am numar de dosar,am fost mintita si amanata,pana su expirat certificatele fiscale. Practic nu vad ce a prestat aceasta doamna avocat.
Probabil aceasta este o strategie a ei de a pacali clientii : incaseaza onorarii,trage de timp,ca pe urma sa aiba motiv de a nu restitui din suma de bani,pe motiv ca a trecut timp si a prestat.

Mai sus este plangerea mea la barou si descrie exact ce s-a intamplat. Am primit si o decizie,pe care am fotografiat-o si o voi atasa aici ca imagine.

Si pagina 2




Acesta este raspunsul oarecum favorabil mie de la barou.
M-am supus deciziei domnului decan,acceptand-o .

De ce zic oarecum favorabil. Pai ..au trecut 10 luni de atunci..eu sunt aproape de final cu procesul ,pe care l-am intentat singura,redactand singura cererea catre instanta,alergand singura dupa ce acte mai erau necesare,m-am reprezentat singura in instanta..

Daca eu nu am avut avocatul pe care il platisem atunci cand am avut nevoie,si nici banii inapoi ,sa-i pot da unui alt avocat,si a trebuit sa ma descurc singura. Acum,dupa aproape un an de zile, nu ma ajuta foarte mult aceasta mie de lei ce ar trebui sa-mi fie returnata. 

Din punctul meu de vedere ..ar fi trebuit,ca atunci pe loc..cu o zi inainte sa depun eu plangerea ,sa fi mers la birou si d-na avocat sa-mi fi inapoiat 2 mii de lei si sa-si fi oprit 500 de lei pt deranj,ca ne-am.intalnit de 2 ori..2 consultatii sa zicem. 
Totusi ma tinuse pe loc o luna. Asta nu e un serviciu.
A trecut aproape un an. An in care banii aia au fost blocati ,si daca mi i-ar returna acum integral,nu prea mi-ar mai folosi ,sa fiu sincera. Eu exact cand am avut nevoie de avocat sa-mi redacteze si sa-mi depuna cererea in instanta nu am avut. 
Oarecum eram presata de timp. Fratele meu ma presa ca vroia actele, trecusera aproape 2 ani de la decesul tatalui meu si succesiunea nu fusese deschisa.

Concluzia : Graba strica treaba. 

O sun ieri pe doamna avocat ,dupa ce in prealabil i-am trimis un sms la care n-a raspuns ,pe care-l transcriu mai jos:

"Buna ziua. Banuiesc ca ati primit si dumneavoastra decizia domnului decan,asadar sa-mi spuneti cand pot veni la biroul dumneavoastra pentru a-mi inmana banii. Multumesc."


Raspunsul dumneai a fost ca va face contestatie. Deci nu vrea sa-mi returneze nici macar aceasta mie de lei -decizia domnului decan al baroului. 
Si a inceput sa ma ameninte cu blogul anterior ca ar fi depus plangere penala pt hartuire sau calomnie...nu am inteles exact.

Asadar de la bani mi-am luat adio. E clar va lupta pe toate partile ca sa nu-mi inapoieze nimic..desi pe de alta parte...daca stau sa ma gandesc ca daca va face contestatie..vor mai trece cateva luni si eu voi ajunge la sfarsitul procesului,in care n-am avut avocat,desi angajasem si obligatoriu-platisem unul.

Greseala a fost clar a mea. Consider ca am gresit ca am apelat la cunostinte,ca am luat un avocat printr-o recomandare,si nu am cautat pe net eu,cum am facut de cate ori am avut nevoie de diverse servicii. Nu am dat gres niciodata cand am cautat pe internet. Apropos aceasta doamna avocat nu are un site sau o pagina de avocat..ceea ce spune multe. Pe cladire nu exista vreo placuta cu nr de apartament si numele cabinetului de avocatura. De ambele dati cand am mers la birou,am observat ca nu exista o secretara.

Consider ca un avocat/cabinet de avocat respectabil,are un site sau o pagina pe o platforma ,in care-si prezinta serviciile,la intrarea in cladirea cu biroul,trebuie sa existe o placuta cu numele cabinetului sau al avocatului, si in acel cabinet,ar trebui sa existe o secretara,ceva.

Toate astea au fost semne pe care le-am ignorat. Prostia se plateste in viata. Pe mine m-a costat 2500 de lei,bani pe care va trebui sa-i inapoiez mamei mele si cel mai mult m-a costat ca a trebuit sa trec singura prin proces,fara avocat ,ca nu mi-am permis altul. Taxa de timbru a fost 6 mii de lei,pe care de abia i-am putut plati. De unde sa fi avut alti 2500 pt un alt avocat? Sa nu uitam ca salariile in Romania sunt intre 1500 si 2000 pe luna.

Asa ca..aveti mare grija cand va cautati avocat ,unde il gasiti. 

Cat despre experienta mea ..trageti singuri concluziile.

Eu consider ca e una nasoala. O experienta de viata nasoala.

Comentarii

  1. La linkul de mai jos...m-am plans la cateva zile de la patanie...si shock..ce calomnii am citit. Un avocat corect isi calomniaza clientii? Daca nu are alta justificare,cred si eu.
    https://avocatro.net/forum/civil/11914-obligatii-avocat

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

Postări populare de pe acest blog

Factura de curent de 100 de milioane

Asistenta medicala veterinara mai scumpa decat cea umana

Whatsapp blocat.